Kanımız kırmızı olduğu halde Damarlarımız neden mavidir?

Yaşamımızın sürebilmesi için vücudumuzdaki her bir hücrenin oksijene ihtiyacı vardır. Hücrelerimize oksijeni kanımız taşır. Kanımız oksijeni havadan aldığımız nefesin sonucunda akciğerlerimizden alır ve vücudumuzun her bir noktasına ulaştırır. Bu noktalarda oksijeni hücrelere devreden kanımız, kalp tarafından emilerek tekrar oksijen depolayabilmesi için akciğerlerimize pompalanır ve çevrim böyle devam eder.

Kanımızın içinde oksijen moleküllerini tutup, damarlarda taşıyarak, hedefe ulaşıldığında bırakan özel bir molekül vardır. Kırmızı kan hücrelerini, yani alyuvarları çevreleyen ve aslında demir içeren bir protein olan hemoglobin, oksijenle birleşerek bilinen parlak kan rengini oluşturur.

Kanımız hücrelerde oksijeni terk edip, karbondioksiti alıp geri dönerken yani toplardamarlarımızda iken rengi koyu kırmızı hatta biraz mora yakındır. Damarlarımızın çeperleri ve kan hücreleri renksiz olduklarından, kanın rengini veya renginin tonunu içinde oksijen olup olmaması tayin eder.

Damarlarımızın mavi renkte görünmesi, vücudumuza gelen ışığın bir kısmının derimizde emilmesi, bir kısmının da yansıtılması ile ilgilidir. Derimizde mavi renk gibi yüksek enerjiye sahip dalga boyundaki ışıklar daha çok yansıtılıp gözümüze geldiği için damarlarımız mavi renkte görülür.

Vücudumuzda gördüğümüz damarların hemen hemen tümüne yakını daha koyu renkli kanı taşıyan toplardamarlardır. Atardamarlarda kalp tarafından pompalanan kanın vücudun her yerine süratle ulaşabilmesi için basınç yüksektir. Toplardamarlarda ise kanın basıncı düşük, hızı da daha yavaştır.

Herhangi bir atardamar kesildiğinde kan daha hızlı dışarı çıkar, kan kaybı süratli ve çok olur. Hayati tehlike yaratır. Bu tehlikeye karşı atardamarlarımız daha kalın çeperli yapılmış ve derimizin altında daha derinlere yerleştirilmişlerdir. Bir kaza veya ameliyat olmadıkça atardamarlarımızı pek göremezsiniz.

Bu nedenle derimizde gördüğümüz damarların çoğu, et kalınlığı az olduğu için içindeki kanın rengini daha çok yansıtan ve deriye daha yakın olan toplardamarlardır. Tabii ki bu durum toplardamarlar kesildiğinde kanın koyu kırmızı veya mor renkte akacağı anlamına gelmez. Kesilme yerinden akan kan derhal hava ile temas edip, ondaki zengin oksijeni alır ve rengi yine bilinen kan rengine dönüşür.

22 yorum:

 1. It was and with me.

  YanıtlaSil
 2. Hi !!! Good job!
  Wuzzap?

  YanıtlaSil
 3. I've finally found a normal presentation on this issue. Thank you.

  YanıtlaSil
 4. Thanks. I repost it on my Facebook.
  Bob Peters, CA

  YanıtlaSil
 5. Very interesting subject , thankyou for putting up.

  YanıtlaSil
 6. Maalesef bu başlığın , ancak ileti kullanıcı ve reset Captcha gönderilir göndermek için başarısız , neden?

  YanıtlaSil
 7. Bir şeydir . Bu , söz konusuyardım için teşekkürler,daha kolay,daha iyi ...
  Mutlu Noeller! :)

  YanıtlaSil
 8. Yazı için teşekkürler

  YanıtlaSil
 9. thanks, very good =)

  YanıtlaSil
 10. Hi there! Would you mind if I share your blog with my myspace group?

  YanıtlaSil
 11. Your site is really good and the posts are just wonderful. Thank you and keep doing your great work.

  YanıtlaSil
 12. Say, you got a good article. Much thanks again. Wonderful.

  YanıtlaSil
 13. Hi! One of the better to provide a massive thumbs upward to the fantastic information you should have right here with this publish.

  YanıtlaSil
 14. I will be sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful info. Thank you for the post. I will certainly return.

  YanıtlaSil

 15. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  YanıtlaSil

 16. you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

  YanıtlaSil

 17. Hi there, I found your website via Google while looking for a related topic, your site came up, it looks good.

  YanıtlaSil

 18. Very good post, i actually love this web site, keep on it!

  YanıtlaSil

 19. I was just searching for this info for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your website.

  YanıtlaSil

 20. Hello. Very cool web site!!

  YanıtlaSil

e Devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama geçici olarak durduruldu

  Dün başlatılmış olup bir kaç saat sonra kullanılamaz hale gelen Alt- Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmeti için e devletten açıklama yazısı ...

Blogger tarafından desteklenmektedir.