Wikileaks


İnternet mecrası yine gündeme damgasını vurdu. Wikileaks Washington’ın uyarısına rağmen belgeleri yayınladı.

Kaynaklarını gizli tutarak ülkelerin en özel bilgilerine ulaşan, dahası bu verileri yayınlayan İsveç merkezli uluslar arası bir organizasyon Wikileaks.

Ellerindeki çok ses getirecek bir milyondan daha fazla dokümanı yayınlayarak, tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış olsalar da aslında çok daha önceden de zaman zaman yayınladıkları raporlar ile çok sayıda ödül kazanmış, birçok kesimden insanın takdirini kazanmışlardı.

800 Gönüllüsü Var
2006 yılında kurulan WikiLeaks’in bünyesinde Amerikalı, Avrupalı, Tayvanlı, Avustralyalı, Güney Afrikalı gazeteciler, Çinli muhalifler, matematikçiler, teknoloji alanında uzman isimler bulunuyor, sayıları 800 civarında tahmin edilen bu isimler, gönüllü çalışıyor.

Liderleri Eski Bir Bilgisayar Korsanı
Oluşumun lideri eski bir bilgisayar korsanı olan Avustralyalı gazeteci Julian Assange...

Amaçları ise gizli belgeleri kamuoyu ile paylaşmak. WikiLeaks’e ulaşan bilgiler, uzmanlar tarafından teker teker değerlendiriliyor. Çok gizli bazı belgeler, dedikodular, yorumlar ayıklanıyor, sadece belge niteliğinde olanlar yayınlanıyor.

- Wikileaks Twitter Sayfası: http://twitter.com/#!/wikileaks
- Wikileaks Resmi Adresi: http://wikileaks.org/
- Wikileaks Türkiye Çeviri Ekibi: http://friendfeed.com/wikileakstr

kaynak 1
kaynak 2

Hiç yorum yok

e Devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama geçici olarak durduruldu

  Dün başlatılmış olup bir kaç saat sonra kullanılamaz hale gelen Alt- Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmeti için e devletten açıklama yazısı ...

Blogger tarafından desteklenmektedir.